RIGHT HAND - 0.1800" MIN BORE DIA X 1.000" (1) MAX BORE DEPTH X 0.1500" TOOTH WIDTH X 0.0450" PROJECTION X 2.50" (2-1/2) OVERALL LENGTH X 0.0060" RADIUS ,BB-1801000
SKU:
MIC100-BB-1801000
MPN:
BB-1801000
Availability:
Order by 3:00pm CST and your order will ship same day!
Shipping:
Calculated at Checkout
Out of stock
Description
0.1800" MIN BORE DIA X 1.000" (1) MAX BORE DEPTH X 0.1500" TOOTH WIDTH X 0.0450" PROJECTION X 0.2500" (1/4) SHANK DIA X 2.50" (2-1/2) OVERALL LENGTH X 0.0060" RADIUS - CARBIDE BORING STANDARD RIGHT HAND,BB-1801000
View AllClose
Additional Information
Min Bore Diameter:
0.1960" (5 mm)
Head Width:
0.180"
Hand Direction:
right hand
Coating:
UN
Max Bore Depth:
1.000" (1)
Projection:
0.0450"
Shank Diameter:
0.2500" (1/4)
Centerline Offset:
0.0550"
Radius:
0.0060"
Face Dimension:
0.125" (1/8)
Neck Diameter:
0.1350"
Overall Length:
2.50" (2-1/2)
Split Length:
0.175"
Tooth Width:
0.1500"