RIGHT HAND - 0.1600" MIN BORE DIA X 0.500" (1/2) MAX BORE DEPTH X 0.0460" TOOTH WIDTH X 0.0400" PROJECTION X 2.00" (2) OVERALL LENGTH X 0.0020" RADIUS #27-56,IT-160500
SKU:
MIC100-IT-160500
MPN:
IT-160500
Availability:
Order by 3:00pm CST and your order will ship same day!
Shipping:
Calculated at Checkout
Out of stock
Description
0.1600" MIN BORE DIA X 0.500" (1/2) MAX BORE DEPTH X 0.0460" TOOTH WIDTH X 0.0400" PROJECTION X 0.1875" (3/16) SHANK DIA X 2.00" (2) OVERALL LENGTH X 0.0020" RADIUS #27-56 - CARBIDE UN THREAD RIGHT HAND,IT-160500
View AllClose
Additional Information
Min Bore Diameter:
0.1820"
Head Width:
0.160"
Hand Direction:
right hand
Coating:
UN
Max Bore Depth:
0.500" (1/2)
Projection:
0.0400"
Shank Diameter:
0.1875" (3/16)
Centerline Offset:
0.0663"
Offset:
0.023"
Radius:
0.0020"
Angle per Side:
30
Face Dimension:
0.094"
Neck Diameter:
0.1150"
Overall Length:
2.00" (2)
Split Length:
0.070"
Thread Size:
Tooth Width:
0.0460"