LEFT HAND - 0.2000" MIN BORE DIA X 0.750" (3/4) MAX BORE DEPTH X 0.0520" TOOTH WIDTH X 0.0450" PROJECTION X 2.50" (2-1/2) OVERALL LENGTH X 0.0020" RADIUS #24-40,ITL-200750
SKU:
MIC100-ITL-200750
MPN:
ITL-200750
Availability:
Order by 3:00pm CST and your order will ship same day!
Shipping:
Calculated at Checkout
Out of stock
Description
0.2000" MIN BORE DIA X 0.750" (3/4) MAX BORE DEPTH X 0.0520" TOOTH WIDTH X 0.0450" PROJECTION X 0.2500" (1/4) SHANK DIA X 2.50" (2-1/2) OVERALL LENGTH X 0.0020" RADIUS #24-40 - CARBIDE UN THREAD LEFT HAND,ITL-200750
View AllClose
Additional Information
Min Bore Diameter:
0.2220"
Head Width:
0.200"
Hand Direction:
left hand
Coating:
UN
Max Bore Depth:
0.750" (3/4)
Projection:
0.0450"
Shank Diameter:
0.2500" (1/4)
Centerline Offset:
0.0750"
Offset:
0.026"
Radius:
0.0020"
Angle per Side:
30
Included Angle:
60
Face Dimension:
0.125" (1/8)
Neck Diameter:
0.1500"
Overall Length:
2.50" (2-1/2)
Split Length:
0.175"
Thread Size:
Tooth Width:
0.0520"