RIGHT HAND - 0.3750" (3/8) MIN BORE DIA X 0.320" MAX BORE DEPTH X 0.0930" (3/32) TOOTH WIDTH X 0.1000" PROJECTION X 2.50" (2-1/2) OVERALL LENGTH - ALTIN COATED,FG-375-093X
SKU:
MIC100-FG-375-093X
MPN:
FG-375-093X
Availability:
Order by 3:00pm CST and your order will ship same day!
Shipping:
Calculated at Checkout
Out of stock
Description
0.3750" (3/8) MIN BORE DIA X 0.320" MAX BORE DEPTH X 0.0930" (3/32) TOOTH WIDTH X 0.1000" PROJECTION X 0.3750" (3/8) SHANK DIA X 2.50" (2-1/2) OVERALL LENGTH - CARBIDE FACE GROOVING RIGHT HAND, ALTIN COATED,FG-375-093X
View AllClose
Additional Information
Min Bore Diameter:
0.3750" (3/8)
Head Width:
0.375" (3/8)
Hand Direction:
right hand
Coating:
AlTiN
Max Bore Depth:
0.320"
Projection:
0.1000"
Shank Diameter:
0.3750" (3/8)
Centerline Offset:
0.1875" (3/16)
Face Dimension:
0.188" (3/16)
Overall Length:
2.50" (2-1/2)
Overall Reach:
0.320"
Split Length:
0.320"
Tooth Width:
0.0930" (3/32)